Rodokmen dítěte (v Pride je označen jako Genogram)
V přípravě Pride se toto frekventant naučí při 2. setkání. Jde o grafické schéma rodiny. Poskytuje každému, kdo se na graf podívá, zejména však dítěti, vizuální představu, kdo patří do jeho rodiny. Rodinní příslušníci se zde znázorňují pomocí kroužků (ženy) a čtverečků (muži). Vodorovné spojovací čáry označují partnerský/manželský vztah mezi osobami, svislé vztahy mezi rodiči a dětmi. Jsou zakreslováni rodiče, sourozenci, prarodiče, tety a strýcové, sestřenice, bratranci dítěte.
Grafickému ztvárnění předchází sepsání základních informací o členech rodiny, které si dítě s pomocí pečující osoby, případně dalších členů rodiny či dalších osob předem připraví (jména, příjmení, data narození, úmrtí apod.).
Grafy mohou obsahovat nejen jména a data, ale i fotografie či obrázky (např. dítě nakreslí, jak si svého příbuzného pamatuje nebo představuje). Může tam být heslem uvedena i významná charakteristika příbuzného (např. „pes“ – je milovník psů, „kniha“ – rád čte).
Mapa vztahů
V přípravě Pride se s tímto zájemci seznámí na 5. setkání. Jde o schéma ke znázornění vztahů členů rodiny k dalším osobám. Obvykle se znázorňuje takto:
Fotografie
Kniha života obvykle obsahuje jak fotografie dítěte v jednotlivých věkových obdobích, tak jeho fotky z významných akcí (oslav, sportovních zápasů, vystoupení), fotografie důležitých osob či okamžiků v životě dítěte, domácího mazlíčka či významných předmětů (např. hraček). Může obsahovat i fotografie pořízené dítětem apod.
Dokumentace významných událostí
Může jít o zapisování významných mezníků v životě dítěte (první krůček, nástup do školy, první samostatné cestování vlakem apod.) nebo všeho, co je v daném okamžiku pro dítě důležité. Dokumentovány by měly být i události týkající se blízkých osob (např. biologické rodiny, náhradní rodiny, přátel), zajímavé sny, zážitky, vzpomínky dítěte, apod. Dokumentovány mohou být nemoci, úrazy, hospitalizace nebo události, které se dítěte nějak významně dotkly (strachy, křivdy apod.).
Významné předměty
Uchovávají se předměty dokumentující minulost dítěte, např. jeho botička, první vypadlý zoubek, pramínek vlasů poprvé ustřižený, jeho diplomy, ocenění, výrobky, památníčky, oblíbené knihy nebo hračky. Součástí knihy života může být i deník dítěte, který může být opatřen zámečkem, aby informace v něm zůstaly důvěrné.
Evidence vývoje
Dobré je evidovat vývojové změny dítěte (např. změny výšky, hmotnosti), ale také změny vkusu (oblíbené barvy, písničky, knihy, filmy, zájmové aktivity, kamarádi v různých věkových obdobích). Tyto mohou být zaznamenány do předem připravené tabulky a např. jednou za rok (na jeho narozeniny, na Vánoce) či za delší časové období dopisovány.
Významnou součástí Knihy života jsou také plány dítěte a jejich zhodnocení – zda se podařilo je uskutečnit, zda byly změněny nebo k jejich naplnění nedošlo.