Právě se nacházíte: Úvodní stránka > Aktuality > Víkendové vzdělávání pěstounů

Víkendové vzdělávání pěstounů

27.09.2017 | Aktuality

Třídenní vzdělávací program pro pěstouny v Malé Morávce

I v letošním roce proběhlo již tradiční třídenní pobytové vzdělávání pěstounských rodin, které doprovází pracovníci Střediska sociální prevence Olomouc, příspěvkové organizace. Oproti loňskému roku byly rodiny rozděleny do dvou menších skupin a vzdělávací pobyty proběhly na dvou místech. Organizace se ujaly již tradičně pracovnice Poradny pro rodinu Prostějov a v letošním roce se přidala Poradna pro rodinu Šumperk.

Ve dnech 11. 8. – 13. 8. 2017 proběhlo třídenní pobytové vzdělávání pěstounských rodin v podhůří Jeseníků v obci Malá Morávka na Hotelu Neptun, které organizovala Poradna Šumperk. Vzdělávání se zúčastnilo 18 osob pečujících a 12 dětí v náhradní rodinné péči.

Tým pracovníků byl ve složení dvou psychologů Mgr. Jany Gatěkové a Mgr. Jaroslava Člupného a dvou sociálních pracovnic Mgr. Šárky Vojvodíkové a Mgr. Veroniky Kubíčkové.

Pro děti byl zajištěn odborný program, volnočasové a seberozvojové aktivity. Po teoretické části vzdělávání následovala společná aktivita rodin s dětmi zaměřená na kreativní tvorbu osy života dětí, jako součást Knihy života.

Ve dnech 25. – 27. 08. 2017 proběhl vzdělávací a zážitkový pobyt v hotelu Kopřivná v Malé Morávce, který organizovala Poradna Prostějov. Vzdělávání se zúčastnilo 18 osob pečujících a 12 dětí v náhradní rodinné péči.

Pobyt byl organizovaný nejen pro pěstounské rodiny, děti v náhradní rodinné péči, ale také pro děti vlastní a rodinné příslušníky. Tým pracovníků byl ve složení dvou psychologů PhDr. Moniky Stejskalové a Mgr. Jany Stoklasové a dvou sociálních pracovnic Mgr. Zuzany Černé a Marie Krupové.

Vzdělávání bylo pojato interaktivně, pěstounům byla mimo jiné promítnuta videa, byl jim předveden pokus s mlékem na 4 druhy attachmentu. Pěstouni byli aktivní, dělili se s ostatními o své zkušenosti.

Pěstouni měli v průběhu vzdělávacího víkendu možnost vzájemné výměny zkušeností, podpory a sdílení radostí či starostí nejen ve vzdělávacích blocích, ale i při společné aktivitě rodin zaměřené na podporu týmové spolupráce a posílení vazeb mezi členy rodiny a při posezení u ohně. Pro děti starší 6 let a mladší děti s doprovodem rodinných příslušníků byl zajištěn program v konferenční místnosti a aktivity v krásném okolí hotelu.

Vzdělávání v rozsahu 24 hodin bylo zaměřeno na konkrétní odborná témata:

  • Role pěstouna
  • Potřeby pěstounů při výkonu pěstounské péče
  • Standardy kvality sociálně – právní ochrany dětí
  • Kniha života a identita dítěte
  • Komunikace – jak vést děti ke spolupráci
  • Poruchy chování u dětí v náhradní rodinné péči
  • Pro pěstouny na přechodnou dobu – zhodnocení doprovázení, návrhy na zlepšení¨

Prostor byl také věnován individuálním konzultacím, dle potřeby každé rodiny.

Během závěrečné reflexe uplynulého víkendu jsme od pěstounů získali velké množství cenné zpětné vazby. S radostí můžeme konstatovat, že uvedená vzdělávací témata, doprovodný program i prostředí hotelů, bylo ze strany pěstounů přijato převážně velmi pozitivně. Pěstounky na přechodnou dobu sdělily, že jsou s doprovázením spokojené, uvítali by služební vozidlo na každé pracoviště. V průběhu celé akce jsme pěstounům nabízeli možnost individuálních konzultací, kterou někteří z nich v pauzách využívali.

Věříme, že se příští rok sejdeme na dalším vzdělávacím pobytu alespoň v takovém počtu jako v letošním roce!

 

 

 

 

Informace o organizaci

Aktuality

08.06.2018 Poradna pro rodinu Jeseník – výpadek elektrické energie

Dne 14.6.2018 od 9:00 do 12:00 dojde k plánovanému výpadku elektrické energie v Poradně pro rodinu Jeseník. Poradna nebude dostupná na pevných telefonních číslech, … číst celé

21.05.2018 Veletrh sociálních a souvisejících služeb služeb

Veletrh sociálních a souvisejících služeb v Olomouci V pátek 18. 5. 2018 představilo Středisko sociální prevence Olomouc, příspěvková organizace svou činnost na 2. ročníku Veletrhu … číst celé

17.05.2018 Proměna v krizovém zařízení pro děti

Naše zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc získalo v rámci projektu společnosti IKEA „Spolu s vámi“ (www.spolusvami.cz ): 1. místo obchodního domu IKEA Ostrava, tj. vybavení … číst celé

07.05.2018 PPR Prostějov – upozornění

V pátek 11.5.2018 nebude Poradna pro rodinu Prostějov dostupná na pevném telefonním čísle: 582 345 013 a na e-mailové adrese. Nebude rovněž fungovat zvonek. … číst celé

» Archiv aktualit

Zřizovatel

Olomoucký kraj

Podporují nás

logo EU
Statutární město Olomouc

Olomouc

Město Prostějov

Prostějov

Město Přerov

Přerov

Město Jeseník

Jeseník

Asociace poskytovatelů sociálních služeb Český systém kvality služeb

Naše organizace se zapojila do Českého systému kvality služeb.