Vztek je emoce, ale násilí je chování a za to neseme odpovědnost.
Životní příběhy lidí, kteří jsou doma ohroženi násilím ze strany blízké osoby a vyhledali pomoc a podporu Intervenčního centra Olomouc, často nesou společný prvek, protínající příběhy jako červená niť. Tímto prvkem jsou dlouhodobě nezvládané emoce, nahromaděný vztek, který pak může vygradovat v násilí. Emoce jsou přirozené. Schopnost být se svými emocemi v kontaktu, všímat si jich, chápat je a negativní emoce průběžně a bezpečně uvolňovat, však není pro spoustu lidí automatická, respektive v průběhu svého života se od této schopnosti odpojili. Důvody, proč se tomu tak stalo, mohou být různé. Je ale nutné vždy mít na poměti, že za své chování neseme zodpovědnost. Vztek je emoce, násilí je chování. Pokud se chovám násilně, nesu za toto zodpovědnost.
Zamyšlením, inspirací a prvním krokem směrem blíže ke svým emocím může být rozhovor s terapeutem, sociálním pracovníkem a sociologem Petrem Matouškem, odvysílaný na radiu Wave v magazínu Balanc v květnu 2020, stále však více než aktuální. Přejeme inspirativní poslech:
Proč někdo v hádkách křičí a sáhne k násilí? Odmala se neučíme zpracovat vztek, v dospělosti nás ovládne | Radio Wave (rozhlas.cz)